Yemek Odası Renk Seçimi

yemek-odasi-renk-secimi

Dekorasyonun birincil önceliği renk seçimidir. Doğru renkler seçildiği takdirde hem yemek odanız hem de yemek odası mobilyaları çok daha şık görünürler. Renk seçimleri yemek odasının tarzını da bertiliyor. Yemek odası takımlarının ne renk olacağına siz karar vereceksiniz. Aslında kararınız yemek odasının nasıl bir havyaya bürüneceğini de belirleyecektir.

Yemek Odası İçin Hangi Renkler!

Yemek odası rengi seçerken çok keskin renklerden kaçınmakta yarar vardır. Hem yemek odasının duvar boyaları hem yemek odası takımları birbirine yakın renkler olmalıdır. Bu renkler çok koyu ya da tamamen hissiz olmamalıdır. Yemek odası için en çok sevilen renkler şampanya tonları, krem tonları, kum renkleri, açık maviler ve gümüş renkleri olarak bilinir. Ancak bir evin için söylediklerimiz geçerli olabilir. Bunun yanında herhangi bir bistro da yemek kısmı dizayn edilirken, şampanya renkleri kullanmak yerine tamamen ahşap ya da ahşap görünümlü ürünler ve renkler tercih edilir. Yemek odası hangi amaçla kullanılacaksa ona göre tasarlanmalıdır. Yemek Odası duvarları boyanırken toprak renklerine ağırlık verilmelidir. Perdeler ile Duvar rengi arasında mutlaka uyum olmalıdır. Uyumdan kastımız aynı renk değil birbirine yakın renklerdir. Yemek odasındaki mobilyaların duvar renginden daha koyu olmasına özen göstermelisiniz. Eğer böyle yaparsanız, duvar renginin açık renk olması odanızı daha derin ve geniş gösterir.

Yemek Odası Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Yemek odası takımları ile uyumlu olmak kaydıyla köşelerde keskin renkli objeler kullanabilirsiniz. Ancak bu objeler bütünlüğü bozmayacak şekilde seçilmelidir. Yemek odası takımları seçilirken odanın genişliğine göre karar vermek gerekir. Dar bir odaya 12 kişilik bir yemek masası koymaya çalışırsanız hiç kimse rahat yemek yiyemez. Sandalyelerin rahatça çekilebilmesine, masanın 360 derece etrafında dönülebilmesine uygun boş alanınız olmalıdır. Eğer yemekten sonra masada çok kalıyorsanız yani yemek masasında sohbet etmek sizin için keyifli bir şeyse o zaman sandalyeleri daha geniş ve rahat seçmelisiniz. Yemek odası geçişli renklere sahip olmalıdır. Uyumsuz renkler, hem psikolojimizi hem de göz keyfimizi olumsuz etkileyecektir. Eğer doğallıktan hoşlanıyorsanız Cevizden yapılmış yemek odası takımları kullanabilirsiniz. Yemek odasında konsolun konumu da çok önemlidir. Hem odayı dolduracak kadar şık görünmeli hem de ayakaltında olamayacak kadar kenarda durmalıdır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir