Wi-Fi Hızı Neden Yavaşlar?

Günümüzde hemen hemen her evde internet bulunmakta. Wi-Fi, yani kablosuz internet bağlantısı ise, son yılların en popüler bağlantı türü haline geldi. Ancak bununla birlikte belli başlı sorunlarda, kendini gösteriyor. Birçok internet kullanıcısının en büyük şikayeti, Wi-Fi hızının yavaşlamasıdır. Peki Wi-Fi hızı neden yavaşlar? Bu duruma neden olan faktörler nelerdir?

Wi-Fi Hızının Düşüşüne Neden Olan Faktörler

Wi-Fi hızı neden yavaşlar diye düşünüldüğünde, aslında bunun birçok sebebi olacağının bilinmesi gerekir. Modemin konumu, eşyaların düzeni gibi durumlar sinyali yavaşlatacağı gibi, bunun dışında daha birçok faktör hız düşmesine neden olmaktadır.

Wi-Fi hızından tam olarak faydalanabilmek için, modemin doğru bir yere yerleştirilmesi çok önemlidir. Çünkü modem tarafından yayılan sinyaller, yanlış yer seçimi nedeniyle engellenmektedir. Bu da hız düşüşüne neden olmaktadır. Bu yüzden modeminizi, etrafını duvarların kapatmadığı ve eşyaların sinyal alışverişine engel olmayacağı, açık bir alana koymanızda fayda var. Ayrıca evinizde bulunan diğer teknolojik aletlerin yayacağı frekanslar, yanlış konumlandırma nedeniyle modem sinyalleri ile karışabilmektedir. Bu da internet sinyallerinin algılanmasında güçlüğe sebep olarak, yavaşlamaya davetiye çıkaracaktır. Modeminizi bu tür frekansları olan aletlerinizden uzak ve temas halinde olmayacak şekilde konumlandırdığınızda, Wi-Fi hızınızdaki değişimi farkedebilirsiniz.

Bunun dışında hız düşüşüne sebep olan faktörlerden biride, internete bağlanma sayısının yoğunluğudur. Bir Wi-Fi ağı üzerinden birçok kişinin internete bağlanıyor olması, bu hızı düşüren önemli faktörlerden biridir. Böyle durumlarda modem arayüzüne girebilir ve ağınıza bağlanmasını istemediğiniz kişileri engelleyebilir ya da Wi-Fi ağınıza bir şifre atayabilirsiniz.

Sinyal ve internet sorunlarına neden olan faktörler ve çözümleri yukarıdaki gibidir. Bu maddelere dikkat ettiğiniz sürece, çok daha hızlı bir Wi-Fi bağlantısına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir