Web Sitesi Kurmak

Değişen dünyada kendini ifade etme, tanıtım yapma, bilgi alışverişi sağlama yöntemleri de gelişti. Gerek bilgi verme gerekse bilgi almak için kullanılan en büyük ve ilk sırada yer alan platform internet oldu. Durum böyle olunca internette varlık gösterme ve sesini duyurma isteği hızla yükseldi. Web sitesi kurmak çok değil 1990 yılında birkaç kişi harici hiç kimsenin düşünmediği bir eylemdi. Ama 1991’de web standartlarını bulan organizasyon “Cern”, WWW kısaltmasıyla bildiğimiz Worl Wide Web’i kurdu. Oldukça basit olan bu siteye tüm internet kullanıcıları 1993’te erişebilir hale geldi.

Web sitesi kurmak yeni bir işyeri açmak demektir. Yeni şube açtığınızda bir adım büyürsünüz. Web tasarım adımlarını doğru attığınızda internete şube açmış olacağınız için adım atmayı geçmiş koşmaya başlamış olacaksınız.

Site kurmak konusunda kararlıysanız, karar vermeniz gereken birkaç kriter daha mevcut.

– Zihninizde tasarladığınız sitenin ölçeği ne?

– İçerisinde bulundurmak istediğiniz özellikler neler?

– Tanıtım amaçlı ufak bir site mi? Yoksa sipariş alacağınız, ürün ekleyip çıkartacağınız büyük bir site mi?

Sorulara cevabınız mütevazı ise ihtiyacınız olan bir çok web tasarım şekilleri var. Site kurmak için atacağınız adım çok önemlidir. Eksiksiz bir siteye sahip olmak etiket değerinizi yükseltecektir. Kolay, hızlı bir şekilde bir site kurulabilir ama web tasarım konusunda bilgisi olan şirket aynı sürede beklentinizin çok üstünde bir site kurabilir.

İstediğiniz yüksek gelir getirecek, çok sayıda reklam alacak bir web sitesi kurmak ise bunun için gerekli olan yoğun “kod” bilgisidir. Öncelikle çalışmaların yapılacağı Dreamweaver görsel bir web editörüdür. Kod bilginiz olmasa da web tasarım yapabilirsiniz. Fakat İngilizce terimler arasında kaybolmanız muhtemeldir. Dreamweaver CS5 ihtiyacınız olan araçlara kolay ulaşımanızı sağlar, kod bilgisine sahipseniz kendi kodlarınızla çalışma imkanı da verir. Eğer web sitesi tasarımı ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değilseniz profesyonel bir web tasarım firması ile de çalışabilirsiniz.

Not:

Sitede yer alacak her şeyin bir klasör içinde olmasına dikkat edilir. Bu web sitesini yönetmeyi kolaylaştırır. Bu dosya içinde fotoğraflar, videolar ve paylaşımlar adlı alt dosyalar açarak site üzerinde tam bir hakimiyet sağlanır.

Başlangıç Sayfası Hazırlama:

Dreamweaver programı bilgisayara kurulur.

Tüm Programlar listesinden Adobe Dreamweaver CS5 programı ile çalıştırılır.

Karşınıza üç bölüm çıkacak:

1.Soldaki “Open a Recent Item” bölümünden çalışmak istenilen dosya seçilir.

(Dosya bölümde yoksa “Open” seçeneğine tıklayarak oradan bulunur.)

2.”Create New” bölümünde yeni dosya oluşturulabilir.

Buradaki listede çalışma yapılacak dosya türü “HTML” dir.

3. “Top Features ( videos )” bölümünde Dreamweaver CS5’in sağladığı hazır web sitesi kurmak için gerekli sihirbazları ve Adobe’nin yardımcı video bağlantıları bulunuyor.

Sitenin kayıt edilmesi için “HTML” seçilir. Site dosyası içine kayıt edilir.

Sayfa Adı Koyma

Title(Başlık) bölümünden sayfa adı yazıp kayıt edilir.

Metin Ekleme

Site kurmak yazı paylaşmak anlamına gelmektedir, bu yüzden nasıl yazı ekleneceğinin iyi bilinmesi gerekir. Sayfanın istenilen yerine metni direkt yazmak veya kopyala yapıştır yaparak metin eklenebilir ve bu Properties (Özellikler) bölümünden HTML’yi seçerek metnin HTML özellikleri düzenlenebilir.

Sayfaya Stil Belirleme

Programın sağ tarafında bulunan “CSS STYLES” sekmesinden dosyaya koyulan stilleri görülebilir, yenisi oluşturulabilir ve kayıt edilebilir.

Bağlantı Ekleme

Siteye herhangi bir bağlantı eklemek için Insert ( Ekle ) bölümünden “Named Anchor” a tıklanarak eklemek istenilen bağlantı yazılabilir. E postalar da bu şekilde eklenebilir. Reklam almak için site kurmak yeterli olmuyor bu adımın bu konuda da size yardımcı olacağını unutmayın.

Sayfaya Arkaplan Oluşturma

“Modify ( Değiştir )” sekmesinden Page Properties ( Sayfa Özellikleri ) seçeneği seçilir.

Çıkan kutudan “Appearance ( CSS ) ( Görünüm )” butonundan “Background color (Arkaplan rengi)” veya “Background Image ( Arkaplan Resmi )” kısmından istenilen resim seçilir. Bu web tasarımın en önemli noktasıdır.

Bu temel özellikler haricinde diğer seçeneklerden yararlanarak web sitesi kurmak ve düzenleme yapmak yolunda her tıklamanızda bir adım daha atabilirsiniz. Yüksek kalitede site kurmak istediğinize göre İngilizce ile aranızı sıkı tutmak veya çeviri sitelerinden yardım almak sizin elinizde…

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir