Üniversite Mezunları Neden İşsiz?

ibstutkiye

Üniversite mezunu olup da iş bulamayan milyonlarca kişi var ülkemizde. Her ne kadar üniversite mezunu bir kişinin işsiz kalmasının tezat bir durum teşkil ettiği düşünülse bile, birçok kişi bu durumun neredeyse kaçınılmaz olduğu görüşünü paylaşıyor. Üniversitelerin idealizmi çerçevesinde beklentileri yükselen gençlerin gerçek iş yaşamına atıldıklarında hayal kırıklığına uğramaları, işverenlerin de deneyimsiz mezunlara gösterdikleri alerjik direnç sonucunda işsiz kalan mezunlar da suçu üniversitelere atmakta gecikmiyorlar. Çünkü maalesef üniversitelerde verilen eğitimlerin o uygulamadan uzak ve sadece teoriye dayalı yapısı, yeni mezun gençlerin iş bulmalarını her geçen gün biraz daha zorlaştırıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz durumları elbette daha da çoğaltmak mümkün, ancak gerçek şu ki günümüz koşullarında üniversite mezunu gençlerimizin iş bulmaları giderek zorlaşmaktadır. İşte bu nedenle gençlerin üniversite hayatları boyunca hem kendi kişisel gelişimler için, hem de mesleki gelişimleri için gerekirse hiçbir maddi kazanç talep etmeden sadece deneyim kazanmak amacıyla çeşitli firmalarda çalışmaları gerekmektedir. Aksi takdirde mezun olduklarında karşılarına gene deneyim kıstası çıkarılacak, bu da işe alım süreçlerinin başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olacaktır.

Eğitimli ve deneyimli elemana her daim ihtiyaç duyan firmalar, aynı zamanda mesleki yeterliliğini katıldığı çeşitli seminer ve eğitim sertifikaları ile kanıtlamış kişilere de ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle her gencin eğitimi yaşamın bir parçası olarak kabul etmesi ve bu doğrultuda geleceği için çabalaması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki mesleki gelişimi ispat edecek sertifika programları ile daha başarılı bir kariyer hayatına ulaşmak mümkündür.

Günümüzde birçok farklı kariyer sitesi, iş bulma kurumu ve bu yerlerde paylaşılan milyonlarca iş ilan vardır. Bunca işsiz ve sayısı milyonlara varan iş ilanı varken halen işsizlikten yakınan milyonların olması, elbette ki kendi çağında bir trajedidir. Bu nedenle iş veren ile iş arayanın beklentilerinin uyuşmasını sağlayacak realiteler üzerinde önemle durulmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde kişilerin hedefledikleri kariyer basamaklarına tırmanmanın kolaylaştığını söyleyebiliriz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir