Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

beko-televizyonFarklı ebat ve özelliğe sahip televizyon modellerinin içinden hangisinin seçileceğine karar vermek zor ve vakit alıcı olabiliyor. LED televizyon, LCD televizyon, Plazma televizyon, akıllı TV gibi birçok model ve özellik seçim yaparken kafa karıştırabiliyor.

Doğru seçim yapabilmek için televizyon alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Hangi amaç için kullanılacağı:

Televizyon bakmaya başlamadan önce televizyonun hangi amaçla kullanacağının belirlenmesi çok daha kolay ve bütçeye uygun seçim yapılmasını sağlayabilir.

Dizi, haber izlemek gibi gündelik ihtiyaçlar için daha az özellikli, makul fiyatlı bir televizyon uygun olabilirken, maç ya da film izleme amaçlı veya internet kullanmak amaçlı ise daha donanımlı, yüksek görüntü ve ses kalitesine sahip modeller tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Standart yayın kalitesi ister HD, ister Full HD olsun her televizyonda aynıdır. Eğer standart yayına sahipseniz HD bir televizyon sizi oldukça tatmin edecektir. Günlük kullanılan TV’lerde tepkime süresi fazla önem teşkil etmediğinden 8 ms civarındaki cihazlar kullanılabilir. Maç, film ve oyun amaçlı kullanılacak televizyonların standart televizyonlara göre daha fazla özelliğe sahip olması gerekir. Bu tip televizyonlarda evdeki Blu-Ray oynatıcısı ya da flash belleği aracılığıyla Full HD olarak filmler izlenebilir, X-Box/PlayStation gibi oyun konsollarını bağlayıp Full HD kalitesinde oyun oynanabilir.

Günümüzün en dikkat çekici buluşlarından olan 3D çok gerekli olmasa da meraklıları için güzel bir özellik. Ancak 3D yayın yapan kanal sayısının azlığına baktığımızda biraz gereksiz bir tercih gibi geliyor. Fakat paranız varsa ve 3D filmleri seviyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.

Boyutu:

İzlenilecek ortama göre televizyon seçmek önemlidir. Hangi televizyonun alınmak istendiğine karar verirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi televizyonun ne kadar uzaklıktan izlenileceğidir. Seyredilen mesafeden görüntünün bütün detaylarının seçilebileceği ekran boyutuna sahip bir televizyon uygun bir seçim olacaktır. Büyük bir odaya küçük ekranlı televizyon, küçük bir odaya çok büyük ekranlı bir televizyon almak uygun değildir.

Tepkime süresi ve yineleme hızı:

Tepkime süresi ve yineleme hızı da çok televizyon seçerken önemli bir noktadır. Tepkime süresi ekran gelen görüntü ile bir sonraki gelecek görüntü arasındaki zaman farkıdır. Bu zaman farkı ne kadar az olursa görüntü o kadar net ve düzgün bir şekilde yansır. Televizyon alınırken tepkime süresinin mümkün olduğunca az olmasına özen gösterilmelidir.

Yineleme hızı azaldıkça televizyonun koyu renk görüntüleri yaratması da o kadar zorlaşır. Seçilecek televizyon 100 Hertz sinyal kalitesine sahip olmalıdır. Türkiye’deki standart yayın sinyal kalitesi 50 Hertz’dir. Ancak bazı HD yayınlar bu sinyal seviyesinin üzerine çıktığından yayın sinyal kalitesinin en az 100 Hertz olması yeterli olacaktır.

Panel teknolojisi:

Günümüzde LCD paneller yerini LED panellere bırakıyor. Görüntü kalitesine önem verenler için televizyonun LED ekran olması önem kazanıyor. LED panel teknolojisi, ortamdaki ışık ne düzeyde olursa olsun dış ortam ışığının ekrandan kullanıcıya yansımasını önler ve böylelikle görüntünün keskinliğini korur.

Internet bağlantı şekli:

Internet bağlantısı olan bir televizyon a ihtiyaç varsa alırken cihazın internete kablolu mu yoksa kablosuz olarak mı bağlandığına özen gösterilmelidir. Kablosuz destekli cihazlar daha kullanışlıdır. Alınacak televizyonun internet ara yüzü mutlaka test ettirilmelidir çünkü ara yüz ve menüler kullanışsız ise internet bağlantısı olması işe yaramayabilir.

Televizyon seçiminizi yaparken beyaz eşya alanında lider markalardan biri olan Beko’yu tercih edebilirsiniz. Beko’nun son teknoloji LED ve Ultra HD TV’lerini mutlaka görmelisiniz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir