Telefon Şarjı ile İlgili Bilinen 5 Yanlış Bilgi

telefon şarjı ile ilgili bilinen 5 yanlış bilgi

Akıllı telefonlarda birçok söylenen doğru olmayan veya kullanıcılara yanlış aktarılan bilgiler mevcut. Bunların en çok yanlış olanları ise şarj ile ilgili olanlarıdır. Doğru yapılan hareketler ile pilinizin ömrünü 3 yıla kadar getirebilirsiniz.

Söylentilere göre, orijinal olmayan şarj aletleri bataryayı öldürür denilse de aslında bu bilgi yanlıştır. Apple ve Samsung firmalarının onayladığı birçok şarj aleti vardır piyasada. Bu firmalar onay aşamasından sonra kendi şarj aletlerini üretebiliyorlar ve pazarlayabiliyorlar. Belkin,OPSO, Amazon Basics gibi markaların şarj aletlerini telefonunuzda kullanabilirsiniz. Bunların fiyatı orijinallerden biraz daha ucuzdur ama yine de tuzludur. Orijinal olmayan şarj aleti derken 5-10 liraya aldığınız sokakta satılan şarj aletleridir. Onaylanmış şarj aletleri de orijinalleri ile aynı etkiyi yapacak ve telefona bir zararı olmayacaktır.

Diğer birçok kullanıcının söylediği yanlış ise, telefon şarj edilirken kullanmamanız gerektiğidir. Telefonu şarj ederken istediğiniz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi sadece orijinal şarj aleti kullanmanız gerekiyor.

Telefonu uzun süre şarjda bırakmak bataryayı zayıflatır, miti de kullanıcıların yanıldığı bir durumdur. Adı üstünde kullandığınız akıllı telefon bataryayı doldurduktan sonra bataryayı şarj etmeye devam etmez. Sadece öyle takılı kalmış olur. Laptop pili gibi düşünebilirsiniz bu olayı.

Telefonunuzu ara sıra kapatmanız gerekiyor, uzun bir süre açık kalan telefonda ısınma sorunları, kasmalar yaşanması mümkün hale geliyor. Arada sırada düzgünce kapatıp tekrar açtığınız da telefon kendine gelecektir ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Telefonun pilini asla bitirmeyin, telefonun pilini bitirdiğiniz de bataryanın ömründen çalmış oluyorsunuz. Bataryanın şarj miktar seviyesi belli bir seviyenin altına düşmemesi gerekmektedir. Her sıfırlayıp şarj ettiğinizde bataryanızın ömrü kısalacaktır. %20-%30 seviyeleri arasında şarj etmeniz bataryanızın ömrünü kurtaracaktır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir