Tabletinizi Güvenli Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz?

tabletinizi güvenli olarak nasıl kullanabilirsiniz

Tabletinizi kullanmanızın basit ve çok kolay yolları vardır. Biraz dikkat ederek tabletinizi kötü yazılımlara karşı korumanız mümkündür.

Yapımcısı Belli Olmayan Uygulamalar

Yapımcısı belli olmayan veya resmi olmayan uygulamaları telefonunuza kurarken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun önlemini yorumlara bakarak veya Google’da uygulama adını araştırarak yine yorumlara bakabilirsiniz. Daha önce kullanmış, yüklemiş kişiler size yüklemeniz veya yüklememeniz gibi yorumlar yapabilirler.

Appstore’da ise sadece yorumlara bakmanız gerekmektedir. AppStore’da zaten çok nadir virüslü uygulama bulunmaktadır. Apple bu konuda Android’e göre daha avantajlı çünkü kapalı kaynak kodlu ve 1 hafta gibi bir süre uygulamalar onay sürecinden geçiyor.

Mobil Güvenlik Yazılımları

Android tabanla tablet kullananların yine çok dikkat etmesi gereken konulardan biri kötü amaçlı yazılımlar ve virüslerdir. Olası tehditleri kaldırmak için resmi uygulamalardan olan antivirüs programlarını indirmeleri gerekmektedir. Böylece tabletiniz de güvenliğini kolay bir şekilde sağlamış olacaksınız.

Ebevyn Kontrolünü Sağlamak

Tabletinizi sizden başkaları da kullanıyorsa, bunun için önlem almanız gerekmektedir. Başkalarının indirdiği yabancı uygulamalar ile birlikte tabletiniz yine zarar görebilir. Çocuklarınız tabletini kullanıyorsa eğer, ona sizin gözetiminiz de olmadığı sürece kurcalamasına imkan vermeyiniz. Marketinizdeki resmi uygulamalardan ebeveyn kontrol hizmeti sağlayan uygulamalardan çocuklarınızı zararlı içeriklerden koruyabilirsiniz.

Ayrıca kilit ekranınızı şifrelemek de iyi bir çözüm olabilir. Tablet ile günümüz de banka hesaplarımızı, bilgilerimizi, özel resimlerimizi gibi bir çok şeyi içinde barındırdığımız için kısa süreli bir yerde bırakmanız halinde içindeki bilgileriniz çalınabilir. Buda başınızı ağrıtacaktır.

Tabletinizin çalınması veya bir yerde unutmanız durumunda kuracağınız güvenlik uygulamaları ile tabletinizin yerini bulabilir, kilitleyebilir veya erişime tamamen kapatabilirsiniz. Böylece başkalarının eline geçmesine sizin de paranızı sokağa atmanızı önlemiş olursunuz.

 

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir