Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

suya düşen telefon nasıl kurtarılır

Telefonların suya düşmesi, garanti kapsamının dışındadır. Kullanıcı hatası olarak sayılmaktadır. Telefonunuzu kurtarmak sadece sizin elinizdedir. Telefonunuz suya düşmüş ise yığınla para verdiğiniz cihazı bir köşeye kaldırmak yerine yapabileceğiniz birkaç basit uygulama ile telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

Telefon suya düştüğün de yapılan en büyük hatalardan biri telefonu açmak oluyor. Genellikle kullanıcılar telefonun çalışıp çalışmadığını hemen kontrol etmek istiyor, siz bu yanılgıya düşmeyin. iPhone ve Samsung gibi markalar telefon 30 saniye boyunca suyun içinde kalabiliyor kapanmadan. Suya düştüğünde telefon kapanmasa bile hemen kapatmanız gerekiyor. Eğer pili çıkartılabiliyorsa, pili hemen çıkarın.

Telefonunuzdan sim kart, SD kart, bataryayı yani sökülebilen tüm parçaları sökün. Eğer sökme bilginiz varsa telefonu da parçalara ayırıp içindeki yüzeylerin de havayla temas etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer parçalarına kadar ayıracak bilginiz yoksa sökülebilecek parçaları söktükten sonra, telefonu sağa sola sert bir biçimde sallayın ki içinde ki sular sağından solundan çıksın.

İnternet fenomeni olarak gündeme gelen bir talimatı daha sizlere aktarmak isteriz. Hava geçirmeyecek bir poşetin içerisine pirinç koyduktan sonra suya düşmüş telefonunuzu buraya koyarsanız 2-3 gün içerisinde tam anlamıyla kuruma sağlayıp telefonunuzu kurutabilirsiniz. Tabi ki yukarıda dediklerimizi yaptıktan sonra bu işlemi yaparsanız büyük ölçüde telefonu kurutabilirsiniz.

Diğer yapabileceğiniz taktik ise, üfleme veya çekiş yapabilen bir elektrik süpürgesi ile telefonun mikrofon veya hoparlör kısmından hava üflettirmek veya çektirmek olacaktır buda size iyi bir kurutma yöntemi sağlayacaktır.

Bizim önermediğimiz yöntemlerde saç kurutma makinesi mevcuttur. Saç kurutma makinesinin soğuk üfleme moduna bile getirilse bile daha sıcak bir hava üflediği için telefonun içine zarar vermekte veya çok yakın tuttuğunuz için telefon erimekte. 15-20 cm uzaklıkta tutulan Fon makinesi yerine pirinçte bekletmek daha iyi bir öneri oluyor bu açıdan.

1 Yorum

  1. kadir

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.