SAR Değeri Nedir?

sar-degeri-nedir

SAR, vücudunuz tarafından soğurulan enerjinin miktarını belirtmek için kullanılan bir değerdir. Yani akıllı telefonlarınızı kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiye maruz kaldığınızın ölçümüdür.

Günümüzde sağlık uzmanları SAR değerlerinin en fazla 1.00 olması gerektiğini savunsa da uluslararası standartlar ve sertifika toplulukları cep telefonlarının 2.00 SAR değeri ile üretilmesine ve satılmasına izin vermektedir.

Yüksek SAR Değerinin Zararları

SAR değeri yüksek olan cihazlar, kullanım süresi boyunca yüksek miktarda radyo frekansına maruz kaldığınızı kanıtlanmaktadır. Radyo frekans enerjisinin dokularda sürekli titreşim ve ısı oluşturması uzun vadede dokusal ve hücresel bozulmalara neden olurken kısa vadede (24 saat gibi) görüş alanında azalma, kalp rahatsızlıkları, kalp pilinde aksama, beyin tümörü riski, yorgunluk hissi, kalıcı işitme bozuklukları, kulaklarda ısınma, geçici işitme kaybı, baş ağrıları ve bağışıklık sisteminin zarar görmesi gibi şeylere neden olurken 10 yıl gibi daha uzun vadede ise yüksek tansiyon, genetik bozulmalar, kanser riskinin artması gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.