Sabit Diskinizin Öldüğünün Birkaç İşareti

sabit-diskinizin-oldugunun-birkac-isareti

Hepimi kişisel belgelerimizi, fotoğraflarımızı ve diğer değerli verilerimizi sabit disklerde saklıyoruz. Günümüzde sabit disklerin çalışmadığı durumdaki ömürleri 5 – 10 yıl arasında değişiyor ve sıcaklık, nem, hareket, kullanım gibi etkenlere göre de bu süre hızla azalıyor.

En iyi ihtimalde sabit diskler tamamen ölmeden yavaşça bozulur. Sabit diskinizin ömrünü bitirmeye başladığını bildiren işaretler bulunmaktadır.

İşte o belirtiler ;

Artan donmalar, mavi ekranlar

Bu sorunlar, tabi ki pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak bu hataların kaynağı ne olursa olsun, en kısa zamanda bir yedekleme yapmanız en iyi seçenektir. Bu hatalar, yeni Windows yüklemesinden sonra oluyorsa , bozuk bir donanım sorunu olabilir.

Bozulan veriler

Eksiksiz olarak kaydettiğiniz verileri tekrar açmak istediğinizde bozulduğunu görüyorsanız ya da dosyalarınız ansızın kayboluyorsa, diskiniz bozulmaya başlamış demektir.

Farklı sesler

Sabit diskinizden farklı veya garip sesler geliyorsa, iş işten geçmek üzere ya da geçmiş bile  olabilir. Mümkünse önemli verilerinizi zaman kaybetmeden mutlaka yedekleyin.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.