Sabit Diskin Ömrü Nasıl Uzatılır?

sabit-diskin-omru-nasil-uzatilir

Sabit disk arızaları, veri kaybına en fazla yol açan nedenlerden biridir. Günümüzde sürücüler, ne kadar daha hayatta kalacaklarını gösteren bir MTBF (Mean Time Between Failures – Arızalar arasındaki ortalama süre) puanı sayacına sahipler. Ortalama bit sürücü 300.000 saate kadar dayanabiliyor. Ancak bu özellik sürücülerin hiçbir zaman sizi yarı yolda bırakmayacağı anlamına gelmiyor. Sabit diskinizin ömrünü uzatacak altın öneriler;

Dalgalanmalara karşı cihazınızı koruma özelliğine sahip iyi bir UPS kullanın. Kalitesiz güç kaynakları, elektrik akımında bazı aksamalara neden olabilir ve sürücünüzün tamamen bozulmasına yol açabilir. Verilerinizi en iyi ve en doğru biçimde korumak için bu UPS’i bu özelliğinden  faydalanın.

Güç yönetimi programları sayesinde diskiniz kullanılmadığında ise uyku moduna geçmesini sağlayabilirsiniz. Geceleri PC’nizi tamamen kapatabilirsiniz. Çalışmayan disklerin eskimeyeceğini düşünün ve onları kapatmaya alışın.

Bilgisayarları ve harici diskleri yanınızda veya çantanızda taşırken dikkat edin. Taşıma işlemi öncesinde yedek alın.

Sürücünüzü yakından sürekli takip etmek önemlidir, bu sebeple bir SMART (Self-Monitoring Analysis Reporting Technology – Kendi kendini izleme, Analiz, Raporlama Teknolojisi) programı yükleyerek diskinizde olup bitenlere mutlaka göz atın. Ancak yazma ya da çeşitli okuma hataları yaşıyorsanız, diskinizden farklı sesler geliyorsa ve  motor hızı değişiyorsa, diskinizi değiştirmenin vakti çoktan gelmiş demektir.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.