Qualcomm’dan 10 Çekirdekli İşlemci

qualcommdan-10-cekirdekli-islemci

Ünlü bir mobil işlemci üreticisi olan Qualcomm, işlemci piyasasına yeni üst düzey işlemcileriyle girmeye hazırlanıyor.

Qualcomm’un Snapdragon 810 işlemcisi ise çok fazla ısınması ve aşırı tüketen olumsuzluklarıyla performans liderliğini kaybetmişti. Hatta pek çok firma bu nedenle tercih etmemişlerdi.

Bu handikapın önüne geçmeye çalışan Qualcomm,üst segment işlemciler geliştirmek için işe koyuldu bile. İddialara göre de Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 818, 10 çekirdekli bir yapıda olacak.

4 adet 1.2 GHz hızında çalışan  Cortex A53 mimarisinden işlemciler yer alacak. 4+2+4 mimari diziliminde olacak olan 10 çekirdekli Snapdragon 818 işlemcisi, yeni grafik işlemcisini de piyasaya getiriyor. Adreno 532 grafik biriminin de olacağı işlemci, LPDDR4 bellek kontrolcüsü gibi ek özelliklere de entegre olacak.

Qualcomm’un daha önce 20nm teknolojisi ile ürettiği Snapdragon 810 işlemcisi ile aşırı ısınma ve güç tüketim gibi sorunlar yaşanması büyük sükse yaratmıştı. Yeni 10 çekirdekli Snapdragon 818, nasıl performans sergileyeceğini merak içerisinde bekleyeceğiz.

Bu tarzda bir işlemcinin ısınmadan çalışabilmesi için 14 nm teknolojisi ile üretilmesi gerekirken Qualcomm, A72’deki mimari yeniliklerine mi güveniyor hep birlikte yakın zamanda göreceğiz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.