Prize Takılı Olan Şarj Cihazları Ne Kadar Elektrik Tüketir?

prize-takili-olan-sarj-cihazlari-ne-kadar-elektrik-tuketir

Günümüzde hemen hemen herkes akıllı telefon ve diğer teknolojik cihazlar kullanıyor. Bununla birlikte bu cihazların her biri için ayrı bir şarj cihazı gerekirken her birini ayrı ayrı şarj etmek durumunda kalıyoruz. Bazen de bu şarj cihazlarıyla o an işimiz bitmiş olsa dahi prizlere takılı halde bırakabiliyoruz.

Peki, prize takılı olan sarj cihazları ne kadar elektrik tüketir? Kullandığımız şarj cihazlarının hiçbiri prize direkt olarak gelen 220V’luk elektriği doğrudan kullanmaz. Tüm şarj cihazları transformatörleriyle bu gerilimi bünyelerinde düşürerek kullanırlar. Her ne kadar kullanılan tüm aletler gerilimi düşürerek elektriği kullansa dahi şarj cihazları diğer ev aletlerine oranla çok çok daha az elektrik harcarlar.

Örneğin; cep telefonları şarj olurken 2 ile 6 watt arasında güç tüketirler. Bu şarj cihazları ise bir cep telefonuna bağlı olmadıkları zamanlarda bu rakam 0.1 ile 0.5 watt’a kadar düşebiliyor. Yani normal şartlarda bir akıllı telefonun 1 yıllık şarj maliyeti 1 doları bile aşmıyor. Sonuçta, şarj cihazlarını prizlerde bırakmanız size elektrik faturası açısından çok fazla zarar vermeyebilir ancak şarjda bırakılan herhangi bir cihaz 3. parti bir şarj cihazıysa yangın gibi çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

1 Yorum

  1. salih göçmez

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.