Oyuncu Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

oyuncu eğitimi

Tiyatro, sinema ve TV dizilerinde boy gösteren oyuncuların renklerle dolu dünyasına girmek hiç de kolay değil. Gene de oyuncu olarak televizyon ve sinema dünyasında kariyer yapmak isteyen çok sayıda kişinin her gün cast ajanslarının kapılarını aşındırdığını görebiliyoruz. Bu kişiler arasından şanslı olanları bu işin eğitimini alabilecekleri okullara gitmekte veya eğitim alabilecekleri tiyatro kurslarına giderek şanslarını bir nebze de olsa artırmaktadırlar.

Oyuncu eğitimi almak isteyenlerin her birine şu söylenir: Eğer mükemmel bir oyuncu olmak istiyorsan, yeteneğinle eğitimini harmanlamalısın! O halde oyuncu olmak için sadece eğitimin değil, belirli düzeyde bir yeteneğin de olması gerektiğini göz ardı etmemek gerekiyor. Sonuçta bir karakteri canlandırmak, onu sahne veya kamera önünde kimi zaman neşeli kimi zaman hüzünlü durumlarda gösterebilmek, tamamen bir hayal gücü ve yetenek işidir. Bu nedenle oyunculuğun ilk başlarda bir empati işi olduğu söylenir. Kendinizi oynayacağınız karakterin yerine koymalısınız. Her an, her saniye kendi benliğinizi unutup size biçilen karaktere bürünebilmelisiniz. Ayrıca çevrenizdeki kişileri güzelce gözlemleyip en doğru çıkarımları yapabilmelisiniz. Bu, role hazırlık aşamasında çoğu oyuncunun baş vurduğu bir yöntemdir.

Oyuncu olma hayalleriniz sadece basit dizilerde önemsiz yan roller veya figuranlık yapmakla sınırlıysa, figürasyon ajanslarını tercih etmenizi önerebiliriz. Ancak hayır, ben iyi bir oyuncu olmak istiyorum diyorsanız da mutlaka profesyonel bir cast ajansı ile çalışmanızı ve bu işi eğitimini en doğru yerden almanızı önerebiliriz. Tiyatro eğitiminin yanında kamera önü oyunculuğunuzu da geliştirerek geleceğinize muhteşem bir yatırım yapabilirsiniz.

Yazımızın başında yetenekle eğitim birleşirse mükemmel bir oyuncu olabilirsiniz demiştik. Peki ya başka ne tavsiye edebiliriz? Öncelikle ayakları yere basan hayaller kurmanızı öneriyoruz. Çünkü bu renkli dünyaya bir kez adım atıp da bir daha adını duymadığımız nice oyuncular gelip geçiyor. Bu nedenle sektörün magazin programlarında göründüğü gibi olmadığını ve her an kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde izleyiciler tarafından unutulan siz olursunuz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir