Ödül Kelimesinin Eş Anlamlısı? Ödülün Eş Anlamı Nedir?

Büyük bir başarıyı, beceriyi veya doğru yapılan bir işi takdir etmenin yolu ödülden geçer. Ödül alan biri başarısının değer görmesinden dolayı mutlu olacaktır. Bu anlamıyla ödül kelimesi kişinin başarısına olan inancını teşvik eder ve gelişmesini sağlar. Yaşamımızda ödül kelimesine sıkça rastlarız. Bir başarıyı ödüllendirme aracı olan ödüller bir hediye, bir kupa veya birkaç cümle olabilir.

Öğrencilerinin derslerdeki başarısını tebrik etmek için bir öğretmen öğrencisine iyi bir not verebilir, güzel bir cümle söyleyebilir veya sınıf içinde bir ödül sistemi kurabilir. Ödül, yaşamımızın farklı alanlarında karşımıza çıkan bir kavramdır. Bir ödül bir annenin çocuğuna verdiği bir şey veya bir şirketin çalışanına sunduğu bir terfi olabilir. Ödül kelimesinin anlamlarına kısaca değinerek konuyu açıklamaya çalışalım.

Ödül sözcüğü bir anlamıyla belirli bir başarının neticesinde verilen bir hediyedir. Bu bir kupa, onurluk, kalem veya bir kitap olabilir. Bu hediyelerin bir sınırı veya belirli bir türü yoktur. Önemli olan karşımızdaki kişiyi ödüllendirme amacı taşımalarıdır. Tıpkı hediye gibi, armağan sözcüğü de ödül anlamında kullanılabilmektedir.

“Elde ettiği başarısından dolayı yüzücüye birincilik ödülü verildi.”

“Okular arası bilgi yarışmasında yine büyük ödülü biz kazandık.”

Bir başarıya olduğu gibi ödüller bir iyiliğe karşılık olarak da verilebilmektedir. Ödül sözcüğü yarışmalarda ve çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır. Böylesi etkinliklere genellikle “ödül töreni” adı verilir. Sanat, sinema veya edebiyat gibi alanlarda ödül törenleri düzenlenebilir. Bazı ödül törenleri tanınmış kişilerin hatırasını yaşatmak için o kişinin adıyla birlikte isimlendirilir.

Ödül gibi, eş ve zıt anlamlı karşılıklarını merak ettiğiniz tüm kelimeleri http://odul.anlamlisi.org/adresinde inceleyebilirsiniz. Daha geniş açıklamalara ulaşmak için adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir