NSA Antivirüs Proğramlarına Sızmış!

nsa-antivirus-programlarina-da-sizmis

NSA ile İngiltere’deki eşdeğeri sayılan GCHQ, ortak bir proje kapsamında antivirüs proğramlarını kullanarak, kullanıcıların bilgilerini takip etmiş.

Snowden’in paylaştığı belgelerden kısa bir zaman önce belli olan, yeni içerikleri ise şok etkisi yapıyor.

Edinilen bilgiye göre İngiliz muadil GCHQ ile NSA , tersine bir mühendislik faaliyeti gerçekleştirmiş, böylece ünlü antivirüs proğramlarını bile hack’leyerek, koruma sağlaması olan yazılımlar üzerinden kullanıcıları takip etmiş.

Bu olayda bir numaralı mağdur ise Rus markası Kaspersky antivirüs proğramı gösreriliyor. İki kuruluşun birleşerek gerçekleştirdiği tersine yazılım ile kaspersky’in dünya genelindeki kullanıcıları gizlice takip edilmiş.

Bu takiple kullanıcıların yazdıkları içerikler, kullandıkları adresler gibi dijtal sayılabilecek bütün veriler NSA tarafından ele geçirilmiş.

Project cambardada’yla da bu firmalarda çalışmakta olanların e- posta bilgilerinin dahi takibi yapılarak, en küçük bilgilere kadar takip yapılmış.

Diğer taraftan NSA, kaspersky’in esas sunucularını da ele geçirerek, kullanıcıların bu ağa gönderdiği sistem bilgi ve belgelerine sahip olmuş.

Rus cephesinden gelen açıklamada ise, bu olaydan çok büyük rahatsızlık duyduklarını, NSA bu işlerle uğraşacağına, sanal tehditleri ortadan kaldırmak için çalışma yapması gerektiğini belirtti.

Yapılan bu sızıntı ile GCHQ’nun bir günde 100 milyon kadar malware içerik kullanarak önemli bilgileri eriştiği belirtiliyor.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.