Microsoft Office Akıllı Telefonlara Ücretsiz Oldu

Çok büyük firmalar çok yaygın ürünlerinin yaygınlığının azalması sonucunda kendisinden taviz verebilir, diğer bir bakış açısıyla hayatta kalmak için bu tavizi vermesi gerekmektedir. Örneğin Microsoft ürünleri özellikle işletim sistemleri kurumsal kullanımlarda sıkı denetimlere sahipken ev kullanıcılarına yani kişisel bilgisayarlara biraz rahatlık söz konusudur. İstediğinde bütün orijinal olmayan işletim sistemlerini kilitleyebileceğini bildiğimiz Microsoft bunu yapmaz, çünkü o zaman kullanımı azalacak ve Linux gibi ucuz olan işletim sistemleri yaygınlaşacaktır bu da hayatta kalmasını zorlaştıracaktır.

Son zamanların bu tarzda atılan adım olarak Microsoft Office uygulamalarının İOS ve Android için ücretsiz hale gelmesini görebiliriz. İphone ve Android kullanıcılarının Office uygulamalarını kişisel olarak kullandığını düşündüğü için ücretsiz olabileceğini gösteren Microsoft yine de kurumsal kullanımlar için olabileceğinden İpad sürümü için Office 365 Lisansı istemekten vazgeçmemiştir.

Microsoft’un Office için kullandığı OneDrive olan bulut sistemi üzerinden Office dosyalarınızı kolaylıkla yedeklemeniz ve telefon, bilgisayar ya da tablet olsun farklı cihazlarınız üzerinden klasik dosya transfer yöntemleri ile uğraşmadan aynı dosya ile çalışmanız mümkün hale gelmiştir. Zaten Office programları kurulduktan sonra ilk girişte bu sistemin tanıtımı yapılmaktadır. İphone ve Android telefonlar için Word, Excel ve PowerPoint uygulamaları birleşik halde yayınlanırken İpad için hepsi ayrı ayrı yayınlanmıştır ve programları indirmek ücretsizdir fakat daha öncede belirttiğimiz gibi kullanmak için Office 365 oturumu açmak gerekmektedir. Android sistemli tablet kullanıcıları içinse Office uygulamaları henüz bekleyiş aşamasındadır fakat bu gelişmelerden sonra çıkış tarihinin çok geç olmayacağı düşünülebilir.

İndirme bağlantıları ise şöyle:

iPhone için Office
iPad için Word
iPad için Excel
iPad için PowerPoint
Android için Word
Android için Excel

1 Yorum

  1. mahmut

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.