Konut Sigortası Zorunlu mu?

Yangından depreme, cam kırılmasından hırsızlığa kadar birçok teminatı içeren sigorta poliçeleriyle siz de evinizi güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası kapsamında yer alan şartlarla birçok özel duruma karşı evinizi koruma altına almanız mümkündür. Yapacağınız poliçenin prim ödemelerini düzenli yaptığınız takdirde olumsuz durumlara karşı tam teminat ödemesi alabilirsiniz. Konut sigortası zorunlu mu sorusuna ise DASK poliçesinden farklı olduğunu belirterek cevap verebiliriz. DASK tüm evler için yaptırılması zorunlu bir poliçedir. Konut sigortası hesaplama ve alımı ise biraz daha özel ve kapsamlıdır. Siz de geniş konut sigortası kapsamı ile evinizi güvenceye almak ve bunu en uygun fiyatlarla yapmak istiyorsanız e-sigortam aracılığıyla konut poliçesi yaptırabilirsiniz.

Online Konut Sigortası Yaptırmak

Online konut sigortası yaptırmak birkaç ufak işlem ile mümkündür. e-sigortam aracılığı ile online başvuru yapmak için T.C. kimlik numaranız ve iletişim bilgileriniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra konut adresiniz, konutunuz hakkında bilgiler ve detaylar istenecektir. Tüm bilgileri verdiğiniz takdirde konut sigortasını hesaplama işlemi yapılacaktır. Buna göre konut sigortası fiyatları belirlenir ve teklif sunulur. Size en doğru teklifin sunulabilmesi için mutlaka doğru bilgileri girmeniz gerekiyor. İşlemler tamamlandıktan sonra online ödeme yaparak poliçe alım işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Konut Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

Eğer konut sigortası teklifi almak istiyorsanız öncelikle genel şartları incelemeniz önem taşıyor. Bu şartları inceledikten sonra sigorta yaptırabilirsiniz. Konut sigortası genel şartları bazı bilgileri sağlamayı içermektedir. Kimlik bilgisi, konuta ait açık adres, konutun yer aldığı kat, metrekare bilgisi, inşaat bedeli ve evde yer alan eşyaların bedeli mutlaka sigorta şirketi ile paylaşılmalıdır. Bu şart sağlandığı takdirde teminat tutarı daha doğru şekilde belirlenecektir. Hasar oluşması durumunda ise ekspertiz incelenmesi mutlaka beklenmelidir. Çünkü ekspertiz değerlendirmesine bağlı olarak poliçe karşılığı ödenecek tutar belirlenmektedir. Konut sigortası çatı akmasını karşılar mı sorusu da en çok merak edilen kapsamlardan biridir. Bu durumda yine poliçe teminatlarına bakmak gerekir. Eğer e-sigortam aracılığıyla poliçe yaptırmadan önce böyle bir madde eklendiyse ve poliçe teminatlarında yer alıyorsa karşılama gerçekleşir.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir