Kaza Sonrası Aracın Pert Olması Durumunda Ne Yapmalı?

kazali-arac

Sigorta şirketlerinin sunduğu trafik sigortası ve kasko tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde karşılaştıran ve bütçenize en uygun teklifi arama işlemini sizin için yaparak zamandan tasarruf etmenizi ve poliçenizi kolayca satın almanızı sağlayan, kasko sorgulama işlemlerini hızlıca yapabileceğiniz Koalay.com, kaza sonrası aracın pert olması durumunda ne yapılması gerektiği hakkında araç sahiplerine bilgiler verdi.

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve daha fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması onun “pert araç” olduğunu gösterir. Kullanılmaz hale gelen araç doğrudan tam hasarlı konumuna düşer.

Çoğunlukla sigorta şirketleri aracın durumunu inceleyip öyle karar veriyorlar. Ancak bu noktada %70 ve üzeri hasar görmüş olması yeterli bir sebeptir. Örneğin, tamamen yanmış ya da uçurumdan düşmüş bir araç bu sınıfa girer. Aracın pert olup olmadığı belirlenirken aracın onarım masrafları ve hurda fiyatı göz önünde tutulur.

Bu tip bir hasarla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken birkaç işlem bulunuyor. Öncelikle sigorta sahibi beş iş günü içinde sigorta şirketine durumu bildirmeli. Ayrıca aracın eksper tarafından incelenmesini talep etmelidir. Beş iş gününü geçirdiğiniz takdirde sigorta sorumluluk almaz.

Sigorta şirketine başvururken, sigorta poliçesi, trafik kaza raporu, sürücünün alkol raporu,  ehliyet ve ruhsat fotokopisi, aracın hasarlı olduğunu belgeleyen fotoğrafları ve primlerin ödendiğine dair makbuzları yetkili kişiye vermeniz gerekir.

Eksper incelemesini ihmal etmeyin

Aracınızın eksper tarafından incelenmesi, hasar durumu ve onarım masrafları hakkında net bir bilgiye sahip olmak açısından oldukça önemli.

Bir aracın yüzde yetmiş ve üzerinde hasar görmesi halinde araç pert sayılır. Bu tür hasarların tamiri yapılamaz. Kaza gören aracın toplam parça ve onarım masrafları, aracın kaza geçirdiği zamanki sigorta rayiç değerine yakınsa veya rayiç değerinden fazlaysa araç tam hasarlı olarak ifade edilir. Ancak bu durum hükmi tam hasar olarak geçer. Bunu aracın onarımı mümkün olup ekonomik olmayan hasarlar olarak nitelendirebiliriz.

Eksper, aracın durumu hakkında bir rapor çıkararak bunu sigorta şirketiyle paylaşır. Sigorta şirketi bu raporu baz alarak aracın kaza tarihindeki rayiç bedelini belirler. Aracın pert olduğu konusunda sigorta ettiren ile sigortacı hem fikirse sigorta şirketi, kasko poliçesinde bulunan teminat bedeline bağlı kalarak aracın o anki piyasa değerini araç sahibine öder.

Hasar tazminatından yararlanın

Pert olmuş araç direkt olarak tam hasarlı sayılıyor. Bu durumda hasar tazminatı almak mümkün hale geliyor.

Eski kasko uygulamasında, kasko alırken aracın kasko değeri poliçede belirtilmekteydi ve sigortalının ödeyeceği prim bu değere göre hesaplanmaktaydı. Aracın ağır hasar görmesi veya çalınması sonucu sigorta poliçesindeki belirtilen tutar karşılanıyordu. Ancak 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile yenilenen uygulamaya göre, aracın kasko değeri poliçede yer almıyor. Artık aracın pert olması durumunda, sigorta şirketi aracın piyasadaki rayiç bedelini ödüyor.

Herhangi bir hasar durumunda o günkü piyasa bedeli esas alınır. Poliçenizde rayiç bedelini nereden öğrenebileceğiniz belirtilmiştir. Eğer bununla ilgili bilgi bulunmuyorsa Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesini inceleyebilirsiniz.

Kasko sigortanızı yenilemek veya yeni bir kasko yaptırmak istiyorsanız, farklı sigorta şirketlerinden poliçe tekliflerini sunan Koalay.com’u tercih edebilirsiniz. Koalay.com’da sigorta fiyatları araştırması yapıp bütçenize en uygun kasko sigortasını seçip hızlı ve pratik bir şekilde kasko sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir