İnternetin Gizemli Arka Sokağı : Deep Web

internetin-gizemli-arka-sokagi-deep-web

Deep Web, kişisel sunucular kullanarak herkese açık olmayan özel ağlarda olan sitelerin olduğu, bildiğiniz internetten çok farklı bir alandır. Google’da arama yaparak web’deki tüm verilere erişebildiğinizi düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz.

Deep web’e direkt olarak Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorları kullanılarak giriş yapılamaz. Buzdağının görünmeyen yüzü olan deep web’in içeriği, arama motorları ile karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Her türlü erişilebilen web içeriği, tüm internet datasının yalnızca % 4’ünü oluşturmaktadır.

İnternetin arka bahçesi olan deep web’e girebilmek için özel tarayıcılar gerekiyor. Günümüzde bunun en uygun yolu Tor Browser. Tarayıcıyı kurduktan sonra, kolaylıkla deep webe giriş yapabilirsiniz. Tor, anlık şekilde konumunuzu değiştirir. VPN servisleri gibi tercih edilen bir yapıdır.

Tor kullanmak, ya da deep webe girmek bir suç değildir. Ancak % 95’inin illegal olduğu içeriklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Dark net olarakta bilinen bu internet ekosistemi hacker’ların, bilim adamlarınının, uyuşturucu kartellerinin, katillerin, hükümetlerin, polisin, teröristlerin, veri tüccarlarının, kaçakçıların ve buna benzer bir çok insanın barındığı gizli bir yer.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.