İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Günümüzde milyonlarca insan bilgisayar, tablet ve telefonlar aracılığıyla internete bağlanıyor. İnternet kullanıcılarının bir bölümü, fiber internet bağlantılarından yararlanıyor. Bu da internet hızı hakkında, sorun yaşamamalarını sağlıyor. Ancak normal adsl bağlantısı kullanan internet kullanıcıları, ortalama bir hız ile internet kullanımı sağlayabiliyor. Hatta bazı durumlarda, bu hız daha da düşebiliyor. Bu durum söz konusu olduğunda, kullanıcılar ”İnternet hızı nasıl ölçülür?” sorusuna sıklıkla yanıt aramaya çalışıyor. Peki yavaşlayan internet nasıl anlaşılır? İnternet hızı nasıl ölçülür? Cevabı yazımızın devamında yer alıyor.

İnternet Hız Testi Uygulayabileceğiniz Yöntemler

İnternet hızınızı test etmek istiyorsanız, bunun için çok fazla yol olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ancak her hız testi uygulaması, kesin ve net bir sonuç vermiyor. Bu nedenle bir manipülasyona uğramamak için, kullandığınız internet dağıtıcısının internet hız testlerini deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, kullandığınız internet dağıtıcı firmanın internet sitesine girerek, hız testi bölümünden yararlanmak.

Ayrıca en popüler ve doğru sonuç veren hız testi uygulamarından biri de, Ookla kontrolündeki speedtest uygulaması. Eğer akıllı telefonlarınızdan ya da tabletlerinizden hız testi yapmak isterseniz, ”Speedtest” Android uygulamasını deneyebilirsiniz. Bu işlemi bilgisayardan yapmak isterseniz, arama motorunuzdan Speedtest araması yapmalı ve uygulamanın internet sitesini kullanmalısınız.Uygulamayı kullanmaya hazır olduğunuzda, sistem upload ve download (yükleme ve indirme) hızınızı test etmeniz için, sırayla iki seçenek sunacaktır. Teste başla seçeneğine tıkladığınızda, tüm internet hızı test uygulamarında bu iki kategorideki hızınızı öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ahmet

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir