Hacker Yazıcıları

Siber saldırılar günümüzde her geçen gün daha da artmaktadır. Şirketlerin hackerlara karşı ağ bağlantılarını korumak için birçok farklı noktaya dikkat edilip önlem alınması gerekmektedir. Hackerlar genelde güvenliği zayıf olan ağ bağlantılarına saldırı gerçekleştirmektedirler. Bu yüzden ağ bağlantısı olan harici donanımların güvenliğini sağlamak göz ardı edilmektedir. Bu yüzden şirketler yazıcılar üzerinden yapılan saldırılardan şikâyetçi olmaktadırlar.

Kullandığınız bilgisayarlarda her ne kadar güvenlik duvarı programları olsa da bu hackerlara karşı bir engel teşkil etmemektedir.  Yazıcılar üzerinden saldırı yapan hackerlar genellikle cihazı tüm ağ hizmetini engelleme saldırıları için kullanmaktadır. Şirketler için büyük bir tehlike oluşturan bu durum rastgele yazdırmak ve bilinmeyen numaralara fax çekmek olarak karşılarına çıkabilmektedir. Günlerce yazıcı da bekleyen belgeler bir çalışan tarafından dışarı sızdırılabilmektedir. Bu ve bunun gibi durumlar ile karşılaşılmaması için yazıcıyı güvenli bir yere koymakta fayda vardır. Ayrıca belgelerin yazıcıya gönderilmeden önce şifrelenmesi de çok önemli bir önlemdir. Şifrelenmeden aktarılırsa düz metin olarak görünür. Bu da ağ bağlantısına ulaşan herhangi birinin belgelere ulaşmasını sağlar. Çünkü mobil cihazlar da hackerların işini kolaylaştırmaktadır. Yazıcıların verileri güvenli bir şekilde aktarması gerekmektedir. Yazıcı ayarı düzgün yapılmaz ise herhangi biri yazıcıyı başka bir yazıcıya yönlendirebilir ve yetkisiz birinin yazıcının ayarlarını sıfırlamasına, kaydedilen bilgilerin açılmasını sağlayabilir. Bu da yazıcının bulunduğu şirketi ya da kurumu oldukça zor durumlara sokabilir. Eski yazıcılar da hackerların amacına ulaşması için önemli bir ortam oluşturmaktadır. Eski yazıcıları elden çıkarmadan önce sabit diskini temizlemek gerekmektedir. Kaydedilen belgeler silinmezse yanlış kişilerin eline geçmesi kaçınılmaz olmaktadır. Şirketlerin hacker denince aklına ilk gelen internet üzerinden zayıf ağ bağlantılarına yapılan saldırılardır. Ancak bu durum karşısında yazıcılar, mobil cihazlar unutulmaktadır.

Hacker yazıcılar için bir çok önlem alınabilmektedir. Bunlardan en önemlisi yazıcılar ile birlikte kullanılan mobil cihazlara için ağa oturum açma zorunluluğu getirilmelidir. Böylece her mobil ağ yazıcı da oturum açmadan interneti kullanamayıp sızıntıların önüne geçilebilir. Şirketler, kurumlar ya da firmalar hacker yazıcılara karşı belge şifreleme, yazıcının güvenli bir yere konulması ya da ağa oturum açma zorunluluğu gibi önlemler getirilerek önlem almalıdır. Firmalar için büyük bir tehdit oluşturan hackerlar bilgilerinin rakip firmalara ulaşmaması için yazıcılardan internet bağlantılarına kadar bütün güvenlik önlemlerini almalıdır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir