Gripten Korunmanın Yolları

gripten korunmanın yolları

Grip, Influenza adlı virüs tarafından meydana gelen ve ani ateş, şiddetli kas ağrıları, bitkinlik, halsizlik, titreme ve kuru öksürük gibi semptomları olan bir enfeksiyondur. Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında sıkça görülen grip kolay bulaşabilen bir yapıya sahipken yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalıklara sahip vatandaşlarda daha fazla riskli olmaktadır.

 

Gripten korunmanın en önemli yolu vücut direncini korumaktan geçer ve gripli kişilerden uzak durulması gerekmektedir. Bol sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilirken özellikle kış başlamadan on yıla ait yenilenmiş grip aşısı vurulmalıdır. Vücudu %70 gibi bir oranla bu virüse karşı dirençli hale getirmektedir.

Grip olduktan sonra mutlaka bir hekime başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır.Grip başka bir hastalığı tetikleyebilir veya yol açabilir düşüncesi ile tedbirli olunmalıdır. Hekiminizin verdiği ilaçların yanında ıhlamur, ada çayı gibi bitkileri kaynatarak çayını tüketebilirsiniz. Bol C vitamini alarak vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir