Fotoğraf Çekerken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

fotoğraf çekerken

Fotoğraf makinesi ayırmıyoruz, telefonundan tutun SLR’sine kadar fotoğraf çekerken yapılan hatalar aynıdır. Netleme problemleri, flaşh ile ilgili, ters ışıkla ilgili, gece fotoğraflarında olaşan sorunlar gibi başlıklarımız var.

Netleme

Özellikle fotoğrafçıların netleme sorunları, netlemeyi kaçırıyoruz, arka plan netleniyor bunu nasıl yapmalıyız ne şekilde yapmalıyız gibi sorular olabilir. Cep telefonlarında çoğunda ayarlar gözükmüyor, netlemek yapmak istediğiniz noktaya dokunarak netleme yapabiliyoruz. Kompakt makinelerde ve SLR’lerde seyreltmelere göre yapıyoruz. Deklanşöre bastığımızda default olan çoktan seçmeli dediğimiz birçok noktadan netleştirme yapıyor. Genelde makinalar ölçüm yaparken, çekim yaptığınız noktalardaki kontrastın ölçümüne göze alarak netleme yapar. Arka plan, çekilecek objeden daha çok kontrastı varsa netlik arkaplana geçer. Bizim burada yapmamız gereken, netlemeyi elle yapmaktır.

Makinalarda noktaları kendimiz seçiyoruz, telefonlarda elimizle dokunarak netleştireceğiz. Çektiğiniz resimlerde bir sorun olursa, aldığınızda makineyi ayarlarını resetleyiniz.

Flaşlı Çekim

Grup fotoğrafı çekiyoruz yüzlerimiz bembeyaz oluyor, masa fotoğrafı çekiyoruz tabaklar bembeyaz çıkıyor gibi duyduğumuz sorunlar mevcut. Bunlarında asıl olayları aslında netleme problemidir. Flaşı ölçen netleme noktalarıdır. İnsanlar koyu renk giydikleri için, makine direk netlemeyi koyu giysileri aldığı için daha fazla flaş patlatır ve yüzler bembeyaz çıkabilir. Netlemeyi yüzlere alırsak daha az flaşh gerektirir. Tek kişiyi çekiyorsak, yüzüne belli bir mesafeden çekmek gerekiyor. Yakından çekerseniz, ampul burun veya alında beyazlık olabilir. Gerçek bir kafa flaşınız yoksa gece çok çekmeye çalışmayınız, çünkü telefonlarda ve makinelerin üstündeki flaşlar dolgu flaşıdır. Gözün altındaki mor kısımları doldurmaya yarar. Bu yüzden gece çekimler içi çok uygun değildir. Ortam aydınlatmak için flaşh kullanılmamalıdır.

Ters Işık

İnsanların kafasında oluşan bir algı var, flaşh sadece gece kullanılır diye. Bu kavram sonderece yanlıştır. Yukarıda dediğimiz gibi flaşh dolgu flaşıdır. Arkaplanın daha fazla ışık, bizim çekindiğimiz yer az ışıklı ortam olduğu için biz ters ışığa yakalanırız. Bunun gidermenin yolu tabiki flaşh ile çekmektir. Ben bunu görüyorsam makine de bunun görür tarzında yaklaşmamamız lazım. Kontra bizim her zaman elimizde olacak. Flaşlarla birlikte reflektör olması gerekiyor. Flaş kullanmak istemiyorsanız, reflektör kullanmanız gerekiyor. Fakat reflektör genellikle insanları rahatsız ettiği için dolgu flaşı daha çok işinize yarayacaktır.

Gece Fotoğraflarında Netlik Sorunları

Neden titrek çekiyoruz? diye bir soru geliyorsa, bunun tek nedeni elle çekmenizdir. Vücut yapımız gereği stabil duramadığımız için elbet fotoğraflarımız titreyecektir. Tripot kullanmamız gerekiyor, makinemize göre uygun olan stabil olan bir tripot kullanmamız gerekiyor. Cep telefonlarında da kendilerine göre tripotları var. ISO’yu yükseltmeyeceğiz gece çekimlerinde. Tripotta hala titrek çekmeye devam ediyorsunuz. Tripot zeminin stabil bir düzeyde olması gerekiyor. Rüzgar, köprü, sahil gibi yerlerde titreşim yapar. Gün ışığında 800-1600 iso üst seğment olabilir. Normal makinelerde 400 iso yeterli olabilir. IS(image stabilizer) açık olmaması gerekiyor. IS açık olursa gece çekimlerinde titreşim olabilir.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.