Fontlar

fontlarFontlar, şimdi bile okumanızı sağlayan, bilgisayar ve diğer teknolojik olan tüm cihazlarda kullanılan ve yazı karakterlerini rahatlıkla okumanıza yarayan dosyalardır. Daha detaylı bir açıklama ile yazı fontları,sizin karakterinizi dahi açıklayabilir. Her firmanın kendine has yazı biçimleri mevcuttur. Ünlü marka ve logolara baktığımızda aslından çoğunun farklı yazı karakterlerinde olduğunu rahatlıkla görebiliriz ve söyleyebiliriz. Bilgisayar dünyasında en çok kullanılan fontlar arasında Arial, Helvetica, Times New Roman, Kailasa, Comic Sans, Georgia,Verdana, Tahoma, Open Sans, Damascus, Calibri gibi fontlar yer alır.

Her dile özel karakterler yazı tiplerine göre de değişir. Open Sans olarak okuduğunuz bir yazı Courier formatına çevrilip okunduğunda bazı karakterler doğru görüntülenemeyebilir. Bazı harfler yani ğ,i,j,ü gibi karakterler yanlış çevrilerek dilleri arasındaki harf farklılıklarını size yansıtabilir.

Fontların dijital tanımı da çeşitli formatlardaki font dosyalarıdır. Her web sayfasına özel hazırlanan tasarımlarda kullanılan yazı tipleri özel olarak tasarlanır. Kolay okunabilen ve ilgi çeken karakterler daha çok tercih edilir. Başlıkların da normal metinlerden daha büyük puntolarla olması da önemlidir. Günümüzde en çok tercih edilen punto ölçüsü ise 11-12 punt ölçüleri olmaktadır.

Kullanıcılar olarak cihazınıza veya bilgisayarınıza yeni fontlar da ekleyebilirsiniz. Windows için Denetim Masası yörüngesini izlemek en kolay yoldur. Yazı tipi listesini inceleyebilir ve istediğiniz yazı tipini ekleyip kaldırabilirsiniz. Mac ve diğer sistemlerde ise kullanıcı hesabı ayarlarından istediğiniz yazı tipini seçebilirsiniz. Bütün bu işlemler tabi ki ücretsizdir.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir