Bilgisayarım Çok Yavaşladı Nasıl Hızlandırabilirim?

bilgisayarım çok yavaşladı nasıl hızlandırabilirim

Bilgisayar kullanıcıların ortak şikâyetlerinden biri olan, bilgisayar yavaşlama sorunu pratik birkaç bilgi ile düzeltebilirsiniz.

Kullanılmayan programları kaldırın.

Kullanılmayan programlar, bilgisayarı gereksiz yere meşgul edeceği ve yer kaplayacağı için kaldırmanız gerekmektedir. Yüklediğiniz bazı programların yanında sizin görmediğiniz ekstra programları da buradan bularak kaldırıp silebilirsiniz. Denetim Masasından/ Program Ekle, Kaldır seçeneğinden gereksiz gördüğünüz programları kaldırabilirsiniz.

Diskinizi Temizleyin

Program yükledikçe kaldırdıkça artık olarak kalan parçalar diskimizin okuma hızını yavaşlatacak ve bilgisayarımızın daha yavaş işlem yapmasına neden olacaktır. Disk temizle seçeneğinden yapılacak olan işlemler sonucu bu artık temizlenecek ve bir nebze dahi olsa da bilgisayarımız hız kazanacaktır.

Adware’leri Temizleyin

Tarayıcınızda bir anda açılan reklam varsa veya ana sayfanız reklamı garip siteler açılıyorsa sizde bir adware mağdurusunuz. Bunun için ekstra programlar kullanarak temizleyebilirsiniz. Google’a Adware Cleaner yazarak oradaki programları kullanıp bu reklamlardan kurtulabilirsiniz. Google Chrome kullanıyorsanız da, bu adware’leri temizledikten sonra Adblock kullanarak bir daha bunlara yakalanmamanızı sağlayabilirsiniz.

Düzenli Virüs Taraması Yapın

İnternet ortamında nereye tıkladığınızı daha anlamadan gelip yapışan virüslerden dolayı sürekli virüs taraması yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınızdaki virüsler ne kadar fazla ise bilgisayarınız o kadar yavaşlayacaktır. Performansı arttırmak için orijinal olan Antivirüs programlarını bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

1 Yorum

  1. emre

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir