Bilgisayardan Önce ve Sonra

Bu günlerde bilgisayarsız bir dünya düşünmek Tam anlamıyla imkansız. Her evde,her iş yerinde mutlak internet kullanılıyor. Hayatımızı kolaylaştırması iyi bir şey tabi ki. Ama bazen bize ne kadar zararlı olduğunu unutuyoruz.Hem zamanımızın,hem de sağlığımızın tehlikede olduğunu anlamamız lazım.

 

Peki bilgisayar ve internet olmadan önce hayat nasıldı? İnsanlar nasıl yaşıyor, nereden bilgi alıyordu? Bu konuları hiç düşündünüz mü?

Bunu maddeleyelim:

1.Bilgisayar olmadan önce arkadaşlık vardı. Hiç bir çocuk evde oturup bilgisayar oyununda vakit harcamazdı. Arkadaşlarıyla sek sek, saklambaç, top oynardı. Ama şimdi bu oyunların hepsini bilgisayarda oynuyor. Hatta son zamanlarda çevrim içi, online oyunlarda bunları arkadaşlarla da yapmak mümkün. Ama çocuklar sadece ekrana bakıp parmaklarını kullanmaktan, konuşmayı unutacaklar diye korkuyor insan.

2.O zamanlar skype diye bir şey yoktu. Mesaj göndermek, e-mail atmak gibi şeyler yoktu. Her kes bayramlarda, doğum günlerinde bir birini ziyaret eder, hiç kimse yalnız kalmazdı. Ama şimdi birkaç kuru sözcükle mesaj gönderiliyor o kadar.

3.Eskiden çocuklar bilmediklerini büyüklerine sorarlardı.Derslerinde anne babalarından yardım isterlerdi.Abileri ablaları yardım ederlerdi.Sırf bunun yapılması için ödevler vardı,annenize babanıza sorun diye.Ama şimdi her küçük konuyu google’a aratıyorlar.Her şeyi oradan öğreniyorlar.

4.Eskiden evlilik gibi ciddi konular büyüklere danışılır, onlardan fikir alınırdı. Evlenene kadar uzun uzun düşünülür, konuşulur, karar verilirdi. Ne demişler:40 yıldır tanıdığını için bile tanıdım diyemezsin. Ama şimdi internette tanışmak çok kolay. İnternette tanımadığı, sadece birkaç kelime konuştu diye düşüncelerinin aynı olduğunu sanıp evleniyorlar.Sonra da ayrılığın nedenlerini arıyorlar.

5.Eskiden yazı yazmaktan parmaklarımız şişerdi. Mürekkep bulaşan yerleri silmek için uğraşıp dururduk.Ama şimdi iki elin iki parmağıyla her şeyin çok kolay olduğunu düşünüyoruz.Yazı yazmak bize garip geliyor adeta.

Biliyorum ki bir zaman gelecek, bilgisayarlar da antika olacak, tıpkı daktilo, radyo, defter kalem gibi.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.