Apple’ın iPhone 6S ve 6S Plus’a Dair Bilinmesi Gerekenler

iphone-6s-rose-gold

Apple’ın uzun zamandır beklenen yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus geçen hafta tanıtıldı. 4.7 inçlik ekranıyla iPhone 6S, 5.5 inçlik ekranıyla iPhone 6S Plus, bir önceki modele benzer bir tasarıma sahip.

Cihazın kamerasında büyük ölçüde bir gelişme söz konusu. İki yeni iPhone modelinde arka kamera 8 MP’den 12 MP’ye çıkmış. Ayrıca ön kameranın da 1.2 MP’den 5 MP’ye yükseldiğini görüyoruz. 16 GB, 64 GB ve 128 GB’lik depolama seçeneklerine sunan her iki model,  64 bit A9 işlemciye sahip.

3D Touch Teknolojisi

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın en ilgi çekici özelliği 3D Touch oldu.  Bu üç aşamalı dokunma fonksiyonu, ekrana bastırma şiddetine göre farklı komutları çalıştırmayı sağlıyor. Ayrıca ekrana ne kadar baskı uygulandığını algılayabiliyor. Bu yeni özellik ile birlikte “Dokunma”, “Kaydırma” ve “Kıstırma” gibi bildiğimiz fonksiyonlara Peek” ve “Pop” hareketi de eklendi.

“Peek” ve “Pop” uygulanan baskının etkisini hissederek içerikler üzerinde farklı işlemler yapılmasını mümkün kılıyor. İlk başta sadece içeriğin ön izlemesi görülürken, hafifçe bastırdığınızda yani Peek hareketiyle içeriğin tamamına ulaşabiliyorsunuz. Örneğin; bir arkadaşınızdan gelen web sitesi bağlantısına, bulunduğunuz ekrandan ayrılmadan Peek hareketiyle anında erişebiliyorsunuz. Safari’de sayfanın tamamını görüntülemek içinse, bağlantıya biraz kuvvetli bastırmanız yeterli.

Hafif ya da kuvvetli bastır

Fotoğraf çekerken, hafifçe bastırarak son ana kadar çektiğiniz fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz. Bir fotoğrafa bakmak istediğinizde, daha kuvvetli bastırıp fotoğrafı açabilirsiniz.

Birinden bir adres aldığınızda, bulunduğunuz ekranı kapamadan hafif bastırmayla harita üzerinde adresi inceleyebilirsiniz. Eğer bölgeyi detaylı incelemek istiyorsanız, daha kuvvetli bastırıp haritanın tamamını görüntüleyebilirsiniz.

“Peek” ve “Pop” fonksiyonu sadece telefon içi uygulamalarda değil, yakın zamanda bazı oyunlarda da kullanılabilecek.

Son derece hızlı ve güçlü

Gücünü 64 bit A9 çipten alan iPhone 6S Plus, hızlı ve dayanıklı bir kullanım vaat ediyor. Grafiklerin bol olduğu tüm oyun ve uygulamalarda yüzde 70’e kadar daha hızlı CPU performansı sunarken, GPU performansında hızını %90’a çıkarıyor.

Anılar canlanıyor

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’un öne çıkan özelliklerinden biri de gelişmiş GIF olarak nitelendirilebilecek Live Photos. Bu özelliğin sırrı, fotoğrafı çekerken, fotoğrafın çekildiği anın öncesi ve sonrasında yaşananları hareketli ve sesli olarak kaydetmesi. Fotoğrafın herhangi bir yerine bastığınızda o anlar yeniden canlanıyor.

Live Photo’nuzu duvar kağıdı olarak da kullanabilirsiniz. Bu tip fotoğraflar başka bir Apple cihazında da rahatlıkla açılabiliyor.

4K video kayıt özelliği

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, 4K video kayıt özelliğiyle de büyük ilgi görüyor. Bu özellik sayesinde 4K çözünürlüğünde göz alıcı videolar çekebileceksiniz. 4K özelliğinden doyasıya yararlanmak için 16 GB üzeri sürümleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu videolar biraz fazla yer kaplıyor.

iOS 9 işletim sistemiyle gelen yeni iPhone modelleri, gümüş, uzay Grisi ve altın rengine ek olarak Roze Altın seçeneğiyle dikkat çekiyor.

Ne zaman ve hangi fiyatla satışta olacak?

Apple’ın bu iki yeni modeli 25 Eylül Cuma günü satışa sunulacak. Başta ABD olmak üzere  Avustralya, Singapur, Hong Kong, Yeni Zelanda,  Porto Riko, Kanada, Fransa, Almanya, Çin, Japonya ve İngiltere’den oluşan 12 ülkede satışına başlanacak.

Yeni iPhone’ların kontratsız satış fiyatları;  iPhone 6S 16 GB – 649 Dolar,  iPhone 6S 64 GB – 749 Dolar, iPhone 6S 128 GB – 849 Dolar, iPhone 6S Plus 16 GB – 749 Dolar,  iPhone 6S Plus 64 GB – 849 Dolar, iPhone 6S Plus 128 GB – 949 Dolar şeklinde sıralanabilir.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın bu yılın sonuna kadar 130’u aşkın ülkede 400’ün üzerinde operatör aracılığıyla satışı gerçekleşecek.

iPhone 6S ve iPhone6S Plus’ın Türkiye’de ne zaman ve hangi fiyatla satışa sunulacağı henüz belli değil. iPhone 6S’i beklemek istemiyorsanız, iPhone 6 için indirimli fiyatlar sunan  Kliksa.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Televizyon, görüntü sistemleri, cep telefonu, bilgisayar, beyaz eşya, spor ve outdoor, anne, bebek ve oyuncak, oto aksesuarları, züccaciye ve ev düzeni, saat, gözlük ve aksesuar gibi kategorilerde iki yüz elli bini aşkın ürünü bünyesinde bulunduran Kliksa, her gün ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir