Apple’dan Büyük Atak! Shazam’ı Satın Alıyor!

Son yıllarda çevirim içi müzik dinlemek için sunulan servisler yaygınlaşmaya başladı. Apple’da bu durumda bir atağa kalktı ve Apple Music servisini güçlendirmeyi kafaya koydu. Bilinmeyen ya da akla gelmeyen bir şarkı, film, reklam ya da TV programını tarayarak, içerdiği müziği kısa sürede kullanıcıya sunan Shazam, Apple tarafından satın alınıyor!

Apple, Müzik Tarama ve Tanıma Uygulamasını Satın Alıyor!

Shazam ve Apple arasında gerçekleşen anlaşma ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Ancak iki şirketin 400 milyon dolarkarşılığında anlaşma sağladığı ve resmi duyurunun Pazartesi günü şirketler tarafından yapılacağı iddia edildi.

16 yıl önce kurulan ve 1 milyarın üzerinde indirilme oranına sahip olan Shazam’ın, anlaşmada bahsi geçen fiyata satıldığı iddiası ise kafa karışıkları oluşmasına sebep oldu. Çünkü Shazam’a son yıllarda yapılan yatırımlar göz önünde bulundurulduğunda, piyasa değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğu düşünülüyordu.

Apple Music ve Spotify gibi müzik uygulamalarına hala daha ciddi oranda kullanıcı yönlendiren Shazam, yönlendirdiği uygulamadan müzik satın alınması durumunda komsiyon alan bir uygulama. Bu arada Spotify müzik servisinin hali hazırda 60 milyonu aşan üyesi bulunurken, Apple Music için bu oran 30 milyon üyeyi aşmış durumda. Hal böyle olunca harekete geçen Apple’ın nasıl bir süreç planladığını öğrenmek için, şirketlerin resmi açıklamayı yapması bekleniyor.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir