Antalya’dan Ev Satın Almak İsteyenler

Türkiye’nin en rahat yaşanabilecek yerlerinden biri de Antalya’dır. Yazları oldukça hareketli ve turist açısından zengin olarak kalabalık bir şekilde geçen Antalya ilinde kışlar da oldukça sakin ve sıcak geçmektedir. Endüstri ise gelişme aşamasındadır. Ancak bunun da yavaş yavaş artmaya başlamasıyla yaşanılacak en güzel şehirlerden biri olarak listede ilk sıralarda yer alacaktır. Antalya kiralık daire fiyatları hakkında merak ettikleriniz var ise Zingat.com adresinden yapacağınız ufak bir araştırma ile bilgi sahibi olabilirsiniz ve siteye burayı tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Antalya Emlak Raporu

Antalya ilinin en pahalı bölgelerinden konut almak isterseniz fiyatlar 382 bin civarında olmaktadır. En ucuz yerlerde ise 91 bin civarında ev bulabilirsiniz. Genel ortalama hesaplandığında ise bir evin alış fiyatı yaklaşık olarak 168 bin olmaktadır. Kiralık ev arıyorsanız Antalya’da bir ev için bir ayda vereceğiniz kira bedeli 803 TL gibi bir tutara tabi gelecektir. Antalya’dan ev satın aldığınızda ve bunu kiraya verdiğinizde ise aldığınız konutun geri dönüş süresi yaklaşık olarak 17 yıl olarak hesaplanmıştır. Ortalaması verilen bu fiyatlar 100 metrekarelik bir konut için geçerlidir.

Antalya’da Konut Piyasa Bilgileri

Antalya’da evlerin satışlarındaki artış grafikleri incelendiğinde İstanbul’daki grafiğe benzer bir grafik karşımıza çıkmaktadır. Ancak Antalya’daki fiyatlar İstanbul fiyatlarına göre çok daha uygun olarak grafik değerlendirmesinde yerini almıştır. 2004 yılında bir evin satışında metrekare başına düşen tutar 695 TL civarında olmaktadır. 2008 senesine kadar artışlar düzenli bir şekilde artış göstermiştir. 2008 senesinde ise metrekare başına düşen fiyat ortalama 961 TL’ye ulaşmıştır. Daha sonra 2010 senesine kadar fiyatlar azalarak metrekare başına 817 TL gibi bir değere inmiştir. 2010 senesinden sonra hızlı bir yükselişe geçmiş ve 2016 senesinde de metrekare başına 1.600 TL değerlerine ulaşmıştır.

Kira fiyatlarındaki artış da 2004 ile 2008 senesinde daha az bir ivme ile artarken, 2010 ile 2016 senesinde hızlı bir yükselişe geçmiştir. 2008 yılı ile 2010 senesi arasında ise yine bir ufak azalma yaşanarak kiralar düşmüştür.

 Antalya Demografik Bilgiler

Yapılan nüfus sayımına göre şu an Antalya ilinde 2.288.456 kişi yaşamaktadır. Son yıllarda yaşayan nüfusun artışını sağlayacak bir popülarite elde eden Antalya’da yıllık büyüme yüzde 2.97 olmuştur. Antalya’da nüfusun çoğunluğunu ilkokul mezunları oluşturmaktadır. Sonrasında da lise mezunları ve yüksekokul mezunları gelmektedir. 30 ile 39 yaş arasındaki bireyler nüfus olarak yoğunluktadır. Evli çiftler Antalya nüfusunun yüzde 65.7 sini oluşturmaktadır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir