Android 5.0 Lollipop İşletim Sistemi ve Gelen Yenilikler

Android 5.0 Lollipop

15 Kasım 2014 tarihinde Google, kullanıcılarına Android 5.0 Lollipop adlı yeni işletim sistemini sundu. Bu yeni işletim sistemi özellikleri ve güncellemeleri bakımından çoğu kullanıcının tercih edeceği bir işletim sistemi olarak gözüküyor. Şimdi sizlere bu yeni işletim sisteminin özelliklerini, güncellemelerini ve neden tercih edilebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Yeni Tasarım: Material Desing

Bu yeni tasarım sayesinde kullanıcılar arayüzdeki önemli unsurlara daha çabuk erişebilecek, işletim sisteminin kişiye tanıdığı olanakları daha kolay ulaşabilecek. Görsellik açısından ise şık bir görünümden daha ileri bir amaç hedeflenmiş. Yeni katmanlar ve animasyonlar kullanılarak kullanıcının işletim sisteminin ona sunduğu seçeneklere daha kolay ulaşabilmesi amaçlanmış. Tasarımda kullanılan doygun renk paletleri sayesinde arayüz kolay ve daha çok anlaşılır bir hale gelmiş. Ek olarak tasarımda kullanılan dil ise tüm android  işletim sistemine sahip cihazların saat modellerini kapsıyor.

Az Batarya, Çok Performans

Android 5.0 işletim sistemiyle beraber gelen en önemli özellik yeni Pil tasarrufu güncellemesi. Bu güncelleme sayesinde bataryaların daha uzun bir ömrü oluyor. Kullanıcıya tahmini süre olarak 90 dakikaya yakın daha uzun bir kullanım olanağı sağlanılıyor. Pil tasarrufu güncellemesinin yanında tahmini şarj sürelerini de ekleyen Google, kullanıcı telefonu şarj etmediği zaman telefonunu şarjının ne kadar dayanabileceğini, tahmini süreleri kullanıcıya ayrıntılı bir bilgi olarak sunuyor. Ek olarak yapılan teste göre batarya süresi %36’ya yakın bir artış göstermiş.

Bu yeni işletim sistemi arka planda Android Runtime (ART)  kullanarak performansın artmasını da sağlıyor. Kullanıcıya daha az batarya daha güçlü performans olanağı sağlıyor.

Standart Şifreleme Sistemi

Bu yeni işletim sisteminin yüklü olduğu cihazlar artık standart şifreleme sistemini aktif olarak kullanabilecek. Eğer ki telefonunuz çalınırsa ya da kaybolursa kişisel bilgilerinizden dolayı hiç korkmanıza gerek kalmayacak çünkü standart şifreleme sistemi sayesinde hepsi korunacak.

Ek olarak bu özellikle beraber gelen ‘’kapatma’’ özelliği sayesinde telefonunuzu çalan birisinin telefonunuzu resetlemesini ve satmasını engelliyor.

Geliştirilmiş Ses Asistanı

Bu küçük ama etkili güncelleme sayesinde Google Now’a erişiminiz hep devam edecek hatta telefonunuz kapalı bile olsa devam edecek.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.