Akıllı Telefonların Pil Kullanım Süresini Uzatma Yöntemleri

Akıllı telefonların pil kullanım süresini uzatma yöntemleri

Tüm akıllı telefon kullanıcıların ortak noktası olan şarjın  1 gün gitmeme sorununu dikkat kullanarak üstesinden gelebilirsiniz. Kullanıma bağlı olarak değişen şarj zamanlarını basit uygulamalar ile en optimum noktalara getirmeniz mümkün. Gerektiği zaman akıllı telefonunuzun şarj süresini uzatmak için başvurabileceğiniz birkaç basit yöntemi sıralamak gerekirse;

* Akıllı telefonlarda genelde en çok pil tüketen özellikleri, kablosuz ağlar ve veri bağlantıları olarak söyleyebiliriz. Bunların önüne geçmek için yapabilecekleriniz, kullanmadığınız zamanlarda 3G,Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları kapatmanız gerekmektedir. Bunları gerektiği zaman açtığınız da telefonunuz daha uzun bir şarj süresine erişecektir.

* Lokasyon uygulamaları ve GPS pil düşmanı sayabileceklerimizdendir. GPS’i kapattığınız da yarım gün daha fazla şarjınızın gittiğini göreceksiniz. Android kullanıyorsanız eğer, 3G’yi açtığınızda Eşitleme / Senkronizasyon kısmını kesinlikle kapatın. Belirli bir süre veri çektiği için oda şarjınızın çabuk bitmesine etki etmektedir.

* Ekran parlaklığı, arka plan resmi ve aydınlığı da pi ömrüne etki eden diğer faktörler olarak karşımıza çıkıyor. AMOLED ekrana sahip bir telefonunuz varsa, siyah ağırlıklı duvar kağıdı seçmeniz gerekiyor. Çünkü AMOLED ekranlar beyaz gibi açık renklere daha fazla güç harcadığı için pili daha çabuk tüketiyor. Fakat LCD ve SLCD ekranlarda böyle bir durum söz konusu değil. Yine Android kullanıcıları için dikkat etmeleri gereken diğer bir nokta ise widget’lar oluyor. 3D grafiğe sahip Widget’ları kullanmamalarını öneriyoruz. iPhone kullanıcıları içinde 3D boyutlu arka planı kullanmamalarını öneriyoruz.

* Telefonunuzun mümkün olduğunca soğuk ortamlarda tutmaya çalışın. Sıcak ortamda pil daha fazla enerji harcadığı için pil ömrünüz de azalacaktır.

* Gelen bildirimler de pil ömrünü azaltmaktadır. Bunun için, Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram vb uygulamaların size bildirim göndermelerini kapatarak daha uzun bir süre şarjınızın gitmesini sağlayabilirsiniz.

* Du Battery Saver, Juice Defender, Doctor Battery gibi uygulamalar ile arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatıp. Telefon pilinizi optimize ederek daha az pil kullanımı sağlama imkânınız olabilir.

Bu yaptıklarınız pil ömrünü uzatabilecek en basit uygulamalar arasında yer almaktadır. Pil ömrünüzün daha uzun olmasını isterseniz eğer, az oyun oynamalısınız, telefon görüşmelerini ve Whatsapp konuşmalarınızı kısa tutmanız gerekmektedir.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.