Akıllı Telefonlardan İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlardan internet hız testi nasıl yapılır

Akıllı telefonlar güçlendikçe, insanların ihtiyaç duydukları internet hızı da artmaya başladı. Ülkemizde bulunan en yüksek mobil veri bağlantısı 3Gdir. Yakın bir zaman da 4G geleceği söylesen de daha henüz kesinleşmiş bir şey yok ortada.

Türkiye’de Gprs, Edge ve 3G mevcuttur. GPRS bu bağlamda en yavaş internet hızına sahip olandır. Saniye de 54kb ile 114kb arasında değişen bir hıza sahiptir. Edge , GPRS’in bir üst kademesi diyebiliriz. Teorik olarak 1mb/sn hızına sahip olsa da 400kb/sn hızını geçememektedir. Çoğu zaman telefonunuzda E simgesini görüyorsanız internete girmeyi beklemeyin. Telefonumuzun hızı 3G ile şahlanıyor dersek yanlış olmaz. Telefonlarda ki 3G hızımız 28mb/sn dir. Açıkçası bazı noktalar da daha bile yüksek olduğu testler de görebilmekteyiz.

Bu Hızları Nasıl Test Edebiliriz?

Akıllı telefonunuzda internet hızınızı test etmenin çok kolay bir yöntemi var. Windows Phone, Android ve iPhone cihazlarınızda ki bedava olan SpeedTest uygulamasını indirerek çok kolay bir şekilde internet hızınızı ölçebilirsiniz.

Marketinizden indireceğiniz SpeedTest uygulamasından sonra hangi bağlantınızı test etmek istiyorsanız onu açıyorsunuz. Wi-Fi’yi test etmek isterseniz telefonunuzu Wi-Fİ ‘ye bağlıyorsunuz, 3G ile test etmek isterseniz 3G’yi seçiyorsunuz. Bağlantı türünüzü seçtikten sonra SpeedTest uygulamamıza giriyoruz ve karşımıza Begin Test diye bir yazı gelecektir. Bu yazıya tıkladığımız zaman program otomatik olarak başlayacak ve hızımızı kendisi otomatik olarak ölçecektir.

Sırasıyla Ping, Download, Upload hızlarımızı ölçtükten sonra bize bir sonuç ekranı getirecek ve sonuçlarımızı karşımız da göreceğiz. Buna göre bağlantınızın ne kadar kalite olup olmadığını görebilirsiniz.

speedtest mobil

4 Yorumlar

  1. Zafer Alagöz
  2. didim
  3. Can
  4. tansel

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir