Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son yıllarda giderek popülerleşen akıllı telefonların sürekli yeni modelleri piyasaya sürülüyor. Milyonlarca telefon her sene satıldığına göre uzun yıllar devam edecek gibi görülüyor. Sürekli yeni modelin piyasaya sürülmesi, insanlarda eskisini bırakıp yenisini alma durumunu beraberinde getiriyor. Çoğu insan bilinçsizce telefon seçip, dikkat edilmesi gereken özelliklerine bakmadan sadece marka üzerinde yoğunlaşarak satın alma sürecini gerçekleştiriyor. Bu durumun sonucunda hayal kırıklıkları yaşanıyor.

İşlemci

Telefonunuz hızlı olsun istiyorsanız, işlemcinizin hızı iyi olmalıdır. Piyasadaki son modeller de 4 çekirdekli işlemci bulunuyor. Fakat iki çekirdekli de ideal görülüyor.

Kamera

Telefonda bulunan megapikselin yüksek olması daha iyi fotoğraf çekeceği anlamına gelmiyor. Bazı modellerde bulunan 5 mp ile 8 mp den daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. Kameranın lensi iyi olan markalar; Nokia, İphone, Samsung.

Pil Ömrü

Bataryası hızlı biten bir telefon, kullanım olarak iyi olmaz. Genelde bataryanın ne kadar süre dayanacağını belirtmek için video izleme süresi, konuşma süresi gibi ölçütler belirtilir. Telefonu kullanma amacınızı belirleyip bu doğrultuda bir model seçilmelidir.

Ekran

LCD: Görüntü kalitesi olarak Amoled’den daha düşük imkân sağlıyor.

Retina: İphone modellerinde kullanılıyor.

Amoled: Yüksek renkleri daha keskin yakalıyor.

Ekran Boyutu

Akıllı telefonlardaki boyutlarda TV deki gibi inç ile ifade ediliyor. Geniş ekranı bulunanlar 4,7 ile 5,5 arasında değişiyor. Samsung ve LG bu kategori arasında bulunanlar. Ekranın geniş olmasının iyi tarafı video izlemek daha zevkli hale gelebiliyor. Ama telefonu kontrol edebilmek için 2 elinizi de kullanmanız gerekiyor.

Akıllı Telefonların Geleceği

Telefonlarda bulunan gelişmiş özellikler, bu telefonların geleceği konusunda daha olumlu sinyaller veriyor. NFC sayesinde cihazların arasında veri transferini sağlıyor.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.