Akıllı Cihazlarda Kaybolma ve Çalınmalara Karşı Önlemler

Akıllı cihazlarda kaybolma ve çalınmalara karşı önlemler

Eğer sizde bir akıllı cep telefonu sahibi iseniz bu yazımıza ilgi duyacağınızı düşünüyorum. Günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlarınızı bir yerde unutmanız, kaybetmeniz veya çaldırmanız halinde yapılabilecek bir kaç işlem aslında mevcut. Telefonunuzda bulunan belge, video, fotoğraf ve bilgileri sonsuza kadar kaybetmek çok can sıkıcı bir durum olsa gerek.

Cihazınızın varsayılan ayarlarında genellikle direk olarak erişimi kilitleyen bir cihaz kurulumu gerekiyor. Örnek olarak Apple’ın veri şifreleme özelliğini gösterebiliriz. Genel olarak Apple bu konuda oldukça güven veren bir görüntü vermektedir. Ayrıca Iphone telefonunuz çalınır ise uzaktan takip edebilir ve isterseniz verilerinizi silebilirsiniz.

Windows Phone W8 cihaz şifrelemesi ile buna benzer bir uygulaması olduğunu söyleyebiliriz.

Android cihazlarda ise bu durum biraz daha farklı. Android cihazlarda şifreleme için öncelikle Ayarlar sekmesinin altında bulunan güvenlik kısmını seçmelisiniz. Bu işlemleri manuel olarak etkinleştirebilir. İleri de doğabilecek kayıp veya hırsızlık olaylarına karşı kendinizi garanti altına almış olursunuz. Bu durum ertelemek ve geciktirmek sizin için iyi bir tercih olmayacaktır. Umarım böyle bir durumla hiç karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Fakat önleminizi almanızda da herhangi sakınca bulunmamaktadır.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.